Ksiądz profesor Michał Czajkowski agentem UB

Ksiądz profesor Michał Czajkowski przez ponad 20 lat był agentem bezpieki. Znany duchowny miał donosić między innymi na księdza Jerzego Popiełuszkę. Tak wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, na które powołuje się Zycie Warszawy.
Do dokumentów obciążających księdza Czajkowskiego dotarł w IPN dr Tadeusz Witkowski.

Z jego badań wynika, że jeden z najbardziej znanych polskich duchownych, obecnie współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, był w latach PRL jednym z najcenniejszych agentów SB. Z akt wynika, że duchowny współpracował z SB w latach 1960-1984 pod pseudonimem Jankowski. Donosił m.in. na metropolitę wrocławskiego, arcybiskupa Bolesława Kominka, oraz twórców KOR-u: Jacka Kuronia i Jana Józefa Lipskiego – pisze “Życie Warszawy”.

Najbardziej bulwersujące – zdaniem gazety – są jednak szczegóły dotyczące donosów na księdza Jerzego Popiełuszkę. Od końca lat 70. oficerem prowadzącym księdza Czajkowskiego był Adam Pietruszka, który kierował późniejszą operacją zamordowania kapelana Solidarności. Ksiądz Czajkowski miał mu przekazywać szczegółowe opisy planów księdza Popiełuszki. wiecej