Antypolski komiks w Haaretz.

Oburzenie w calym swiecie wywolalo opublikowanie przez Haaretz, lewicowy dziennik izraelski serii antypolskich komiksow ukazujacych w stereotypowy sposob sytuacje Zydow w Polsce w czasie wojny. W pierwszych komentarzach, ktore sie dotychczas ukazaly podkresla sie ze oburzeni sa glownie polscy Zydzi. Rownoczesnie w Rzeczypospolitej ukazal sie artykul sugerujacy, ze wladze polskie powinny powstrzymac sie od jakiejkolwiek reakcji. Jakie jest Panstwa zdanie?

Oto informacja za PAPem:

10.5.Warszawa (PAP) – Prestiżowy izraelski dziennik “Haarec” opublikował w swoim magazynie komiks poświęcony Holokaustowi.
Pochodzący z Polski Żydzi alarmują, że zawiera on antypolskie treści – pisze “Rzeczpospolita”.
Jest rok 1944, Generalna Gubernia. Trzy żydowskie dziewczynki uciekają przez las. Jedna przewraca się na ziemię. – Jest wystarczająco brudna, by wyglądać na Polkę – mówi jej koleżanka. Dziewczynki wsiadają do pociągu, którym Polacy jadą na roboty do Rzeszy. To, co się dzieje w wagonach, przypomina Sodomę i Gomorę. Opuchnięte, zwierzęce twarze obdartych, zarośniętych mężczyzn. Wulgarne, tłuste kobiety. Wódka leje się strumieniami. Dziewczynki zostają szybko zdemaskowane.

– Popatrz Władek, jaki brzydki nos! Założę się, że to nie Anna i Maria, tylko Rachela i Estera – mówi jeden z Polaków. – Na następnej stacji oddamy je Niemcom i dostaniemy jeszcze wódki – wtóruje mu drugi. Jeszcze inny wyraża nadzieję, że Bóg spali Żydów w ogniu piekielnym. Dziewczynkom udaje się jednak przeżyć i docierają do najbliższej stacji. Tam spotykają “dobrego Niemca”, który daje jednej z nich kostki cukru i ostrzega, by nie wracały do pociągu. W ten sposób ratuje im życie, pociąg zostaje bowiem zbombardowany.

Taką wizję historii drugiej wojny światowej podaną formie kolorowego komiksu zaserwował swoim czytelnikom “Haarec”. Publikacja wywołała oburzenie w środowisku pochodzących z Polski Izraelczyków.

– Jak to zobaczyłam, podskoczyło mi ciśnienie. To prawdziwy skandal – powiedziała “Rz” Ilona Dworak-Cousin, szefowa Towarzystwa Przyjaźni Izrael – Polska. Jej organizacja napisała do “Haareca” list protestacyjny. – W komiksie ukazano okropne, antypolskie stereotypy. Naród żydowski, który w przeszłości wielokrotnie padał ofiarą stereotypów, powinien być szczególnie wyczulony na te sprawy. Ten komiks wypacza prawdę historyczną i jest szkodliwy dla młodych ludzi – podkreśliła.

Listy protestacyjne do redakcji piszą również osoby prywatne. M.in. były szef magazynu “Haareca” Roman Frister. – Za moich czasów coś takiego nie miałoby szans na publikację. To obraża nie tylko Polaków, ale również Żydów. Co to za pomysł, żeby robić komiks o Holokauście? – powiedział “Rz”.

Redakcja “Haareca” nie zamierza przepraszać. – To kwestia wolności słowa. Gdybyśmy się za każdym razem zastanawiali, czy kogoś nie urazimy, nie moglibyśmy niczego drukować – powiedział “Rz” Nir Becher, obecny szef magazynu.

Ambasador Polski Agnieszka Magdziak-Miszewska wystąpiła w izraelskim publicznym radiu. – Wyraziłam zdumienie, że w tak prestiżowej gazecie jak “Haarec” opublikowano taki głupi komiks – powiedziała “Rz”. W programie radiowym wziął również udział Nir Becher z “Haareca”. – Prowadzący dziennikarz zapytał go, czy byłoby mu przyjemnie, gdyby w polskiej gazecie ukazały się rysunki obrażające Żydów – opowiada pani ambasador. – Becher odparł: “nie można tego porównywać”. (PAP)

Dalsze odsylacze. Prosze zwrocic uwage zwlaszcza na komentarze pod niektorymi z artykolow.

http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ShowFull&cid=1178708573736
http://www.jta.org/cgi-bin/iowa/breaking/101763.html

http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1831553/posts
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070510/swiat/swiat_a_9.html
http://adamichnik.salon24.pl/14502,index.html

http://wiadomosci.onet.pl/1532630,12,item.html
http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,33866,wiadomosc.html
http://www.pardon.pl/artykul/1571/izraelski_komiks_polacy_wydaja_zydow_za_wodke
http://www.radio-orla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1340&Itemid=0